Polna nosečnost traja celih 9 mesecev, kar se morda sliši veliko, a je to tako vznemirljivo obdobje, v katerem se zgodi toliko novega, da mine še prehitro. Ženska v času nosečnosti doživi številne zelo izrazite telesne spremembe, ki jim sledijo tiste (morda še zahtevnejše) na čustvenem nivoju. Čeprav danes obstaja ogromno možnosti, da se na nosečnost in materinstvo pripravimo, pa ne moremo zagotovo vedeti kaj nas čaka, dokler tega stanja zares ne doživimo. Obdobje nosečnosti je čas, ko se pripravljamo tudi na porod in na novo vlogo v življenju – materinstvo.
Carski rez – drugačen začetek dojenčkovega življenja
Večina otrok se v Sloveniji rodi po naravni poti (vaginalno), okrog 20% (po podatkih Eurostat, 2016) pa s pomočjo carskega reza. To je veliko več kot pred desetimi leti in strokovnjake upravičeno skrbi, saj trend porodov s carskim rezom narašča. Slovenija je v primerjavi z ostalim svetom v spodnji tretjini po odstotku rojstev s carskim rezom. V samem vrhu sta Mehika in Turčija s kar 60% rojstev s carskim rezom, najmanj pa jih izvedejo na Nizozemskem in Norveškem (15%).
Carski rez je operativen poseg, katerega edini cilj je varovanje zdravja otroka in matere ter preprečitev morebitnih daljnosežnih zdravstvenih posledic. Nekatere nosečnice v tem postopku kot prednost vidijo odsotnost bolečine, vendar se ta dejansko le prestavi, saj po carskem rezu nastopijo bolečine ob celjenju rane in potrebno je veliko daljše okrevanje. Ugotovljeno je bilo, da v večini primerov slabosti prevladajo nad prednostmi in predstavljajo nekatera tveganja za nosečnico in otroka. Carski rez mora biti medicinsko upravičen in na željo nosečnice iz razloga lajšanja poroda v Sloveniji ni možen.
Slabe plati carskega reza za mamico:
- Velika izguba krvi zaradi operativnega posega
- Telesna izčrpanost
- Možen nastanek strdkov
- Nastanek brazgotine in otrdelost rane
- Težave pri dojenju
Slabe plati carskega reza za dojenčka:
- Otrok ne doživi priprava na porod, ki jo predstavljajo popadki
- Zamaknjen je začetek navezovanja na mamo in začetek dojenja
- Ni začetne kolonizacije z mikroorganizmi
Kadar je carski rez edina možnost za rojstvo otroka
Če je carski rez edina možnost za rojstvo vašega otroka, potem je dobro, da se nanj pripravite. Skozi celotno nosečnost vas bo redno spremljal in pregledoval izbrani ginekolog, da bo optimalno poskrbel za vaše in otrokovo zdravje in da vam bo pomagal s pripravami na porod.
Pred carskim rezom boste prejeli dokument, ki ga boste morali prebrati in podpisati. V tem dokumentu se boste v besedi in sliki seznanil z možnimi tveganji posega. V kolikor vam kaj ne bo razumljivo, lahko vedno vprašate zdravnika ali babico.
Nasveti za pripravo na carski rez
- Vse prejete informacije si v miru in tišini preberite v zavetju vašega doma.
- Če česa ne razumete popolnoma, to ob naslednji priložnosti vprašajte vašega ginekologa.
- V pogovor o carskem rezu in pripravo na porod vključite tudi svojega partnerja.
- Po izkušnjah povprašajte druge mamice, ki so rodile s carskim rezom.
- Za uspešen začetek dojenja si izrecno zaželite, da vam otroka čim prej položijo na dojko.
- Poskušajte se čim bolj umiriti in zaupati vašemu telesu, da bo zmoglo ta poseg.
- Pripravite vse svoje zdravstvene dokumente za anesteziologa.
- Torbo za odhod v porodnišnico s potrebščinami zase in za dojenčka pripravite nekoliko v naprej.
Mamica po carskem rezu
Po carskem rezu, ki je operativni poseg, boste vi in vaš dojenček v porodnišnici deležna izdatne skrbi medicinskega osebja. Spremljali bodo vašo poporodno čiščo, pulz, krvni tlak in vam pregledovali rano. Pregledali bodo tudi vaše dojke in vas spremljali ter svetovali pri dojenju. Spremljali bodo tudi vašega otroka, predvsem če dovolj pije in izloča. Do vas bo prišel fizioterapevt in vas podučil o izvajanju določenih lahkih vaj. Pomembno je tudi normalno delovanje mehurja in redno odvajanje blata. Spodbujali vas bodo, da čim prej kot je mogoče vstanete in greste sami do stranišča. Zdravnik bo pri otroku pozoren tudi na barvo kože. Rahla porumenelost je znak zlatenice, ki je posledica nezrelih in nezadostno delujočih jeter. Pred odpustom iz porodnišnice se boste z zdravnikom pogovorili o vsem kar je potrebno vedeti, preden greste domov.
Po prihodu domov se za mlado mamico svetuje veliko počitka, redna in kakovostna prehrana in dovolj popite tekočine. Priporočljivo je, da da partnerja ali nekoga bližnjega že v naprej na to pripravite in ga prosite za vso potrebno pomoč in oporo. Ne pozabite, da bodo po carskem rezu vaše mišice medeničnega dna oslabljene, zato bo vaše gibanje in dvigovanje otroka oteženo. Od tretjega meseca po porodu lahko počasi začnete z lahkimi vajami za krepitev telesa in te počasi stopnjujete, ko se dovolj okrepite.
Dojenje po carskem rezu in dojenčkov mikrobiom
Čas začetka in dojenja je pri porodu s carskim rezom nekoliko zamaknjen in zaradi posledic operativnega posega tudi nekoliko otežen. Vseeno pa lahko tudi mamice po carskem rezu, z nekoliko več vloženega truda povsem uspešno dojijo. Prizadevanja za uspešen potek dojenja so za otroka, ki je na svet prišel po drugačni poti, kot je to naravno še pomembnejša. Otrok se med carskim rezom ni srečal z materino vaginalno in rektalno mikrofloro, zato ima začetni primanjkljaj pri vzpostavitvi ugodnega črevesnega mikrobioma (črevesnih bakterij). Črevesni mikrobiom je izjemno pomemben za izgradnjo učinkovitega imunskega sistema, ki otroku daje ključno zaščito bred zbolevanjem. Z materinim mlekom, ki vsebuje veliko število pobiotikov in ugodne prebiotike, lahko ta primanjkljaj v določenem času nadoknadimo.
Če dojenje resnično ne gre
Potem je potrebno izbrati najbolj kakovostno in prilagojeno mlečno formulo, ki najbolje posnema materino mleko. Pomembno je, da ima primerno vsebnost beljakovin (ki ni previsoka) in da so te kakovostne. Za dojenčke rojene s carskim rezom je pametno izbrati mleko, ki vsebuje ekološke sestavine, saj je tako majhen in nežen organizem še zelo občutljiv. Ko izbirate mlečno formulo za svojega otroka, preverite, da vsebuje naravne mlečnokislinske kulture in pomembne prehranske vlaknine. Ta kombinacija bo poskrbela za hitro vzpostavitev ugodne črevesne mikroflore. Ker dojenček v začetnem obdobju še ne more sam izdelovati omega-3 maščobnih kislin, jih mora nujno pridobiti z mlekom, saj je to v tem obdobju zanj edina hrana. Omega-3 maščobne kisline so ključne za razvoj možganov, živčnih celic in vida. Med pomembnimi vitamini velja vzpostaviti folate, ki naj bodo v obliki, kot je Metafolin®, saj je ta oblika že aktivna in zato na voljo dojenčku takoj. Od mineralov je v tem obdobju zelo pomembno železo, ki ima vlogo pri kognitivnih funkcijah.
*Metafolin® je registrirana blagovna znamka podjetja Merck KGaA, Darmstadt, Nemčija.
HiPP ORGANIC COMBIOTIC® je edina mlečna formula z Metafolin®-om.
Statistične zanimivosti
Leta 2021 se je rodilo 18.984 otrok (to je 9 otrok na 1.000 prebivalcev). Povprečna starost matere ob rojstvu prvega otroka je bila 29,6 leta, ob rojstvu vseh otrok pa 31,1 leta – te vrednosti so zadnja tri leta nespremenjene. Najpogosteje izbrani imeni sta bili Ema in Filip. (vir: Statistični urad Republike Slovenije)
Avtor: HiPP