Ekipa Okroglih trebuščkov je ''zakuhala'' prvi letošnji dogodek za nosečnice iz vse Slovenije. Predavanja s številnimi strokovnjaki so lahko spremljale na daljavo v udobju svojega doma. Dobile so zakladnico raznovrstnih nasvetov, prepletenih z dejstvi in obogatenih z izkušnjami. Štiriurno druženje je potekalo v sproščenem vzdušju, saj so udeleženke dogodka lahko zastavile tudi številna vprašanja in dobile ustrezne napotke za obdobje nosečnosti in po porodu ter za nego in skrb za dojenčka.
Bodoče mamice sta prijazno k spremljanju predavnja povabili simpatični voditeljici Ana in Tina, ki sta več kot odlično usmerjali komunikacijo s strokovnjaki z različnih področij.
Kot prva je v studio prišla Gordana Njenić, predavateljica na Šoli za starše in babica s srcem. Njeno predavanje o negi dojenčka in popka je omogočilo podjetje Lomas z blagovno znamko Johnsons. Poudarila je, da mamice ne sme biti strah vprašati, karkoli jih zanima glede nege in skrbi za dojenčka v Šoli za starše, pediatra, patronažno sestro ... Veliko se lahko informirajo tudi prek spleta, ogromno lahko koristnih nasvetov dobijo tudi v knjigah. Izpostavila je, da prva dva dneva v porodnišnici mamici pomagajo in pokažejo, kako se umiva, uredi, previje in obleče dojenčka. Izpostavila je, da je dobro, da se sprva dojenčka previja na tri ure, ponoči ni nujno. Zelo pomembna je jutranja nega in tudi skrbna nega popkovnega krna oz. popka s fiziološko razstopino in sterilnim zložencem, nikakor pa ne z vatiranimi paličicami. Spregovorila je tudi o striženju nohtkov pri dojenčku. Četudi bodo imele občutek, da so ostri in dolgi ter se z njimi dojenček popraska (kot zaščita so lahko rokavičke), ni dobro, da jih postrižemo takoj, ko pridemo domov iz porodnišnice, saj je spodaj kožica. Prvi se bodo odlomili sami. Podala je nasvete, kdaj in kako naj strižemo nohtke, pri tem pa uporabimo škarjice s topimi konicami.
Strokovnjakinja Andreja Kolarč iz podjetja Favn je brez zadržkov spregovorila o tem, da nosečnica doživlja veliko psihičnih in fizičnih sprememb. Le-te pa se dogajajo tudi na koži in lahko pride do pojava strij, hiperpigmentacije, popokanih žilic, občutljivejše in bolj suhe kože. Ker se koža razteguje (tudi za pol metra) in spreminja, je svetovala nežno nego kože, pri izbiri pa naj damo prednost naravni kozmetiki, dermatološko testirani, brez konzervansov, parfumov. Skrbno izbrane sestavine, naravne sestavine, bodo kožo nahranile in ji povrnile naravno vlažnost. Predlagala je, da se vedno po prhanju namažejo, nikar naj ne pozabijo poleg trebuščka maziti tudi stegen in dojk (vendar ne bradavic). Spregovorila je o koristnosti kreme Natali tudi po carskem rezu. Predstavila nam je tudi skrivnosti dojenčkove kože, da je petkrat tanjša od odrasle, kljub temu da je po strukturi ista. Obenem je tudi dovzetnejša za zunanje vplive, občutljivejša, zato je zelo pomembno, da izberemo kozmetiko, pripmerno za nego otroške kože, dermatološko testirano, ki ne vsebuje škodljivih, dražečih sestavin.
Gospa Majda Vodopivec je predstavila Klub Lumpi, ki je namenjen nosečnicam, mamicam, očkom, babicam, dedkom in tudi Lumpijem, starim do sedmega leta starosti. Klub so si zamislile mamice z mislijo na bodoče mamice. Z včlanitvijo dobimo zanimive informacije, ki so jih prilagodili na tri razvojna obdobja, izvemo lahko vse, kaj nas čaka, ko se otrok rodi, kakšne so razvojne faze, kako prihraniti pri nakupu, kaj zanj kupiti, ter številne dodatne ugodnosti za nakup izdelkov iz otroškega sveta ... Z Zbornico zdravstvene in babiške nege je na voljo brezplačna podpora po telefonu. Na voljo so babice z izkušnjami in njim lahko zastvite kakršnokoli vprašanje. Včlanitev v Klub Lumpi je preprosta, in sicer z aplikacijo MOJ M, ki si jo naložimo na mobilni telefon.
Otroška posteljica, voziček, plenice … nato vrtec, šola … vse to so stroški, ki še včeraj niso bili vključeni v proračun. Ne gre za enkraten znesek, temveč za stroške, ki po mnenju mnogih staršev rastejo skupaj z otrokom in do njegove polnoletnosti kar dobro izpraznijo denarnico staršev. S finančno svetovalko Tanjo Vidmar iz NLB smo dobro pripravili finance na prihod otroka. Svetovala nam je, da se pogovorimo o tem, kakšni bodo ti stroški, ker sedaj bodo skupni in zagotovo drugačni, kot so bili prej. Prav je, da te stroške znotraj družine razdelimo, seveda med članoma (člani), ki imajo prihodek. Kateri pa so to stroški? Stroški bivanja, hrana/obroki, skupni izleti, počitnice. Prav je, da jih spremljamo in beležimo ter bremenijo oba partnerja. Poudarila je,
da je finačna odgovornost od obeh partnerjev. Odgovorila je tudi na vprašanje nosečnice, ali se splača varčevati na banki, ker se to potem upošteva pri vseh socialnih transferjih. Vidmarjeva je izpostavila, da se na banki, ker so trenutno obresti nič, niti ne splača varčevati. Obstajajo pa druge oblike varčevanja, ki se ne upoštevajo pri teh socialnih transferji. Dobro pa je, da se o varčevanju razmišlja in ne gleda samo zgolj na socialne transferje, ampak da se osredotočimo na to, kaj bomo otroku nudili v prihodnosti. Razložila je tudi razliko in podobnost med bančnim zavarovalništvom in skladi, ter prednosti obojega. Toplo je priporočila, da prav vsi, ne le nova družinica, gledamo tako izdatke kot tudi stroške ter na mesečni, letni, ravni beležimo, seštevamo, odštevamo. Dobro je, da si vsak posameznik, družina, tako kot počnejo podjetja, vodi proračun. Opozorila je, na kaj naj bomo pri tem pozorni. Pred prihodom ali ob prihodu otroka je prav, da razmišljamo tudi o varčevanju. Prav je, da razmišljamo, kako mu bomo omogočili študij, vozniški izpit ali kaj drugega. Z manjšimi vložki dolgoročno lahko naredimo veliko. Optimalna naložba bi bila v skladih, je predlagala finančna strokovnjakinja. In to je le nekaj zanimivih nasvetov, ki so jih bile deležne udeleženke tradicionalnega dogodka Okrogli trebuščki.
Okrogle trebuščke pred zasloni je pozdravila tudi Janja Kramar iz Pedosane, Centra gibalnega razvoja dojenčkov in otrok. Razkrila nam je, kaj moramo starši vedeti, preden se otrok rodi s področja gibalnega razvoja, na kaj moramo biti pozorni. Že na začetku je poudarila, da je izjemno pomemno, da mu omogočimo dobro podlogo, ker le na tleh bo imel otrok dovolj prostora, da se bo ''zgodil'' njegov gibalni razvoj, da mu moramo dati čas. Zavedati se moramo, da otrok ponovi nekaj tudi do 4.000-krat, preden osvoji oz. se nauči. Svetovala je, da se dovolj gibajo že med nosčenostjo, da so kasneje dober vzgled svojim otrokom. Ključno je, da se dobro počutijo in da širijo ter se obkrožijo s pozitivno energijo. Dojenček je nemočen, nebogljen, odvisen od osebe, ki skrbi zanj, zato je zelo pomembno, kako rokujemo z njim. Poudarila je, da je ključno, da ga dvigujemo, odlagamo prek boka, da nehote ne vplivamo na hitrejši razvoj ali neskladje mišičnega tonusa (do česar lahko pride, če vse počnemo prek hrbta). Pokazala je ustrezne prijeme s pomočjo lutke, dojenčka, kako je treba podpreti dojenčkovo hrbetnico in glavico, da tudi dojenček sam ne razvije neustreznega gibalnega vzorca. Ker pa imajo stari starši opazke, da nam nič ne manjka, četudi oni niso poznali ''baby handlinga'', sta z voditeljico Ano spregovorili tudi o tem. Strokovnjakinja je dejala, da smo bili nekoč veliko več na tleh, danes pa obstajajo številni pripomočki. In ja, v prvem letu postavimo temelje za gibalne vzorce. Dandanes ima lahko marsikdo težave prav zaradi nepravilnega rokovanja v prvem letu po njegovem rojstvu. Seveda ni nič narobe, če ga kdaj, ker spi, ali pa ga počuva babica, nepravilno odložimo, pomembno je, da se v budnem stanju ustrezno usmerja gibalni razvoj. Svetovala je spanje na boku, odgovorila na vprašanja glede gnezdeca in ergonomskega vozička. Pokazala je tudi, kako pravilno podremo kupček pri dojenčku, kako ga odložimo v posteljico, kako se ga pravilno previja in še in še. Dotaknila se je tudi prednosti bose hoje in pravilnega položaja v lupinici. Gledalke predavanja so bile zelo zainteresirane za Pedosanin 7-dnevni nosečkin izziv, s katerim bodo prejele predavanja s prikazi pravilnih prijemov in položajev dojenčka, uporabne nasvete, kviz, test znanja, interaktivni seznam ...
V prehrano prvih 1000 dni nas je vpeljala univ. dipl. inž. živ. tehnol. (nutricionistka) Marjana Kopač Farkaš, predstavnica podjetja HiPP. Prehrana je v 80 odstotkih zadolžena za dobro zdravje našega otroka v prihodnosti, vpliv imata seveda tudi genetika mame in očeta ter okolje. Opozorila nas je, da ne izbiramo bližnjic pri prehranjevanju, ker če so dnevne, pogoste, niso več bližnjice, ampak imamo lahko kasneje težave z zdravjem. Zavedati se moramo, da je prehrana ključnih 1000 dni, prvih dni, ki zajemajo nosečnost, prvo in drugo otrokovo leto, ključna. Z njo postavimo temelje, zato moramo ozavestiti starši, da smo nekakšni prehranski programerji. Če zamudimo prvih 1000 dni, tega ne moremo nadoknaditi. Svetovala je, da otroka posedemo za mizo, ko že lahko sedi v stolčku za hranjenje, da pride v stik s hrano, obedovanjem. Naj nas vidi pri zajtrku, kosilu, večerji. Tako bo pokazal, kdaj bo tudi sam pripravljen na uvajanje goste hrane. Pokazatelji so: mlaskanje, tleskanje z jezikom, kazanje na hrano, zanimanje za hrano, ki jo jedo starši, slinjenje, oglašanje z ''amama''. Prehrana nosčenice mora biti sezonska, ekološka, uravnotežena, kakovostna in načrtovana. To je naša dota za otroka, zdrave prehranjevalne navade. Predstvila je posamezne skupine živil, ki jih mora uživati nosečnica (beljakovine, ogljikove hidrate, kakovostne maščobe, vitamine, minerale ...). Tudi ob jutranjih slabostih je treba poskrbeti za vsaj minimalen vnos hrane. Dotaknili smo se veganskega prehranjevanja med nosečnostjo, koliko tekočine je treba popiti dnevno, ali je dobro piti smutije in še marsičesa koristnega. Povedala nam je o pomembnosti folne kisline, saj se potrebe po njej med nosečnostjo dvignejo za 50 odstotkov. Težko potrebe po njej zadovoljimo samo z uživanjem prehrane, potrebno je jemati dodatke med načrtovanjem zanositve, nosečnostjo in dojenjem oz. po porodu. Še enkrat poudarjamo, nemogoče je zadovoljiti potrebe po njej le s prehrano – pojesti bi morali recimo 15 kg brokolija. Spregovorila je o metafolinu, ki je izkoristljiv takoj, je naraven in aktiven. Najdemo ga v materinem mleku, dodaja pa se tudi v adaptirano mleko (edina mlečna formula HiPP ga ima) na podlagi številni študij, prisoten je tudi v nekaterih dodatkih za nosečnice.
Postati mama je nekaj najlepšega, je pa istočasno tudi svojevrsten izziv. Z ustrezno opremo je vse lažje. Sinonim za kakovost, udobje in varnost otroške opreme že več kot 70 let je Peg Perego. Z nami je bil Marko Novak, oče treh otrok in dedek, že 30 let svetovalec pri izbiri otroške opreme. Kaj potrebujejo novopečeni starši od od otroške opreme? Ogromno. Predvsem pa voziček, avtosedež , stolček za hranjenje ... Ne smemo pozabiti, da je tudi lupinica avtosedež, in sicer do 15. meseca otrokove starosti. Vsi pripomočki za varen prevoz otrok so avtosedeži. Priporočal je, da ob določenem obdobju, glede na velikost in starost otroka, avtosedež zamenjamo in temu prilagodimo. Najprej je avtosedež kategorije 0, potem I, II, III. Pri nakupu moramo biti pozorni na varnostne teste, ki jih je opravil sedež, in da je renomiranega proizvajalca. Spregovoril je pomembnosti ISOFIX-a, sistema za pritrjevanje varnostnih sedežev v avtomobile. Le-ti omogočajo varno namestitev in ne dopuščajo napak. Mnoge udeleženke je zanimalo, kako naj v avtomobilu razvrstijo oz. namestijo varnostne sedeže, če imajo več otrok. Gospod jih je povabil v njihov salon v Trzinu, kjer bodo rade volje svetovali in poiskali rešitev. Nosečnice so zastavljale konkretna vprašanja in dobile so odgovore na podlagi izkušenj in prakse. Dobile so vpogled tudi, kaj je 360-stopinjska lupinica in kaj so njene prednosti. Strokovnjak je opozoril, da se mora otrok voziti obrnjenj v nasprotno smer vožnje, in sicer priporočljivo je, da se tako vozi do velikosti 75 cm ali 13 kg. Peg Perego ima v svoji ponudbi tudi košaro, v kateri se lahko v avtomobilu prevaža otrok, če je vzrok medicinski ali gre za dolgo razdaljo, je pa v tem primeru postavljena košara bočno na sedeže. Opomnil je, da je varneje, če se dojenček v varnostnem sedežu vozi zadaj in ne spredaj (obvezno takrat mora biti izklopljena zračna blazina). Ker pa mamice med vožnjo ne vidijo zadaj otročka, obstaja tudi za to rešitev. Na voljo je posebno ogledalo, ki se pritrdi nad otrokom in potem lahko mamica s pomočjo vzratnega ogledala in tega vidi, kaj počne njen otroček.
Popkovnična kri in tkivo sta bogata z matičnimi celicami, ki lahko v prihodnosti pridejo otroku prav pri morebitnem zdravljenju številnih bolezni, saj lahko zamenjajo stare in poškodovane celice tkiv in organov. O idealni priložnosti, o ''medicinskem odpadku'', ki je na vrhuncu moči takoj po porodu, o zakladu, je govorila strokovnjakinja Dijana Hasičić iz podjetja Biobanka. Že na začetku predavanja je pregnala naše dvome, da imajo matične celice rok uporabe. Imajo neomejeno trajanje, pogodba se podpiše za 20 let in se jo nato podaljša. Matične celice z leti ne izgubijo na kakovosti, vitalnosti. Biobanka matične celice hrani v Sloveniji. Odvzem je povsem preprost, neboleč za porodnico ali dojenčka, potek lahko poteka normalno. Tudi pri carskem rezu in epiduralni anlgeziji se lahko izvede postopek shranitve matičnih celic. Če pride slučajno do kakšne izredne situacije na porodu, če gre za reševanje življenja, potem se lahko izjemoma pripeti, da matične celice po dogovoru niso odvzete. Nosečnice je zanimalo vse o plačilu shranitev matičnih celic in strokovnjakinja jim je brez dlake na jeziku odgovorila na zastavljena vprašanja. Matične celice lahko tudi uporabijo ožji družinski člani, če se ujemajo, a vendar so lastne otroku, vitalne, neobremenjene z vplivi okolja. Izpostavila je, da smo v Sloveniji vodilni med uporabo matičnih celic pri zdravljenju bolezni in regenerativnih posegih. Brez razmnoževanja se lahko matične celice uporabijo enkrat, dvakrat, odvisno tudi od tega, ali so shranjene iz popkovnične krvi ali tkiva, ali obojega.
Voditeljici Ana in Tina sta v sodelovanju s podjetjem Loreal, linijo Mixa, brez zdržkov spregovorili o težavah s kožo. Ana je udeleženkam dogodka zaupala, da je bila pot, preden so njenemu sinku postavili diagnozo atopijskega dermatitisa, dolga, kar jo je psihično kot mamico zelo izmučilo, saj sprva ni vedela, kako pomagati svojemu otročku. Po fazi zdravljenja je sledila faza negovanja. Preizkusila je številne kreme, tudi dražje, preden je odkrila kremo linije Mixa, ki je njenemu sinu ustrezala v določenem obdobju. Bodočim mamicam je izdala, da imajo v lekarnah vzorčke kremic in jih lahko dobijo ter tako najdejo najustreznejšo za nego kože njihovega dojenčka. Prdvsem pa jim je svetovala, naj prisluhnejo svojemu čutu in če mislijo, da je nekaj narobe, naj mu sledijo. Tina se je okrog novega leta tudi sama soočala s težavami s kožo, kakršnih prej nikoli ni imela. Rdeči izpuščaji, ki so se ji pojavljali na obrazu, so vplivali tudi na njeno zavest. S pomočjo zdravnice, dermatologa je našla ustrezno kremo, ki so jo po receptu pripravili v lekarni. Nekaj časa je bilo bolje, potem pa se ji je stanje spet poslabšalo. Po nasvetih sodelavke Ane je tudi ona preizkusila kremo iz linije Mixa. Prišla je ob pravem času. Sedaj Tina ve, da njena koža zahteva skrbno nego, veliko časa ji posveti, predvsem zjutraj in zvečer. Obraz si umiva z mrzlo vodo, prisega na piling in potem na izdatno vlažitev s kremo. Spoznala je, da je to obdobje v njenem življenju zahtevalo veliko potrpežljivosti, preizkušanja ...
Urša Čerček iz podjetja Abena Helpi nas je popeljala v svet pleničk Bambo Nature, pleničk, ki so iz materialov brez dodanih barvil in parfumov, ultra vpojne, mehke, zračne in prijazne do okolja. Nosečnicam je predstavila, da obstajajo za novorojenčke velikosti 0, 1, 2, vendar donošen otrok (težek okrog 3, 3,5 kg, z upoštevajoč, da potem teža malo pade) potrebuje sprva pleničke velikosti 2, nedonošenček ali dvojčki pa pleničke velikosti 0, 1. Vedeti moramo - če bo plenička premajhna, bo teklo mimo. In kako ugotovimo, če je prave velikosti? Lahko nam je v pomoč vzorček, ki ga naročimo na njihovi spletni strani brezplačno. Ko smo doma, lahko naredimo tudi test, ali je plenička dovolj velika in koliko je pravzaprav vpojna zelo preprosto. Plenička mora ostati suha, tekočino mora vpiti, kajti le tako bo koža otroka dihala, ne bo prišlo do izpuščaja, skratka otroček ne sme biti moker. Plenička Bambo Nature ima tudi poseben indikator vlažnosti. Ta je sprva rumene barve. Ko je plenička bolj polna, se obrava modro in takrat je čas, da jo dojenčku zamenjamo. Seveda se nam je porajalo vprašanje, kako pogosto je treba previti dojenčka. Čim večkrat! Otrok ne sme biti moker! Če je dovolj vpojna, lahko zdrži celo noč, ampak to je tudi odvisno, koliko otrok čez dan pije. Tako da sprva je treba dojenčka previjati vsake dve, tri ure, kasneje vsakih pet ur. Strokovnjakinja nam je položila na srce, naj ne pretiravamo z zalogo pleničk za novorojenčka. Vedno jih bo lahko nekdo kupil v trgovini, specializirani otroški trgovini ali na bencinski črpalki, pa tudi na svetovnem spletu. Dovolj je, da si naredimo zalogo enega kartona pleničk (120 pleničk). Dnevno jih bomo porabili osem, devet, deset. Hitro lahko otrok določeno velikost tudi preraste, zato večja zaloga ni smiselna.
Voditeljici sta večkrat udeleženke dogodka Okroglih trebuščkov pozvale, da spremljajo tudi naše objave na spletni strani, kjer jim redno postrežemo s številnimi kakovostnimi prispevki, na Instagramu in Facebooku. Nosečnicam sta tudi razkrili, da bodo po dogodku prejele povezave do videovsebin, ki smo jih pripravili s strokovnjaki. Več kot dve uri poučnih nasvetov si bodo lahko ogledale še dodatno v prihodnjih dneh. Med nosečnicami, ki so sodelovale pri natečaju Najlepši nosečniški trebušček, je Tina izžrebala nagrajenko.
Po dogodku so sledile številne čestitke in zahvale.
''Hvala za poučne predstavitve.''
''Hvala za vse, super je bilo.''
''Hvala za super predavanja.''
''Hvala za vse informacije.''
''Hvala, lepo je bilo. Nekaj novega sem izvedela.''
''Hvala za vse podane informacije. Uporabne in poučne.''
''Čestitke!''
Pokrovitelji dogodka so bili partnerji: AdriaLab, Abena Helpi, Bambo Nature, Biobanka, Favn, HiPP, Lomas, Loreal, NLB, Mercator z Lumpi klubom, Peg Perego, Pedosana, porodnišnica Postojna, Arspharmae, BB Bio.si, Belife (kambucha), trgovina DM, Evitas, GLS, Haakaa Slovenija, IAIM Slovenija, Kikibox, Kotany, Makra, Meraki, Mleks, Moja prva masaža, Nest Kind, Pozdravljen svet, Premakni se, Printeeapp, Skuštranka, Superbaby, Vivalis, Z ljubeznijo mama in Zollipops. Prav vsi pa so tudi poskrbeli za posebno darilno presenečenje za udeleženke dogodka. Medijska pokrovitelja dogodka sta bila Ringaraja.net in Hitradio Center.
Če ste zamudili naše februarsko online druženje Okrogli trebuščki, ne bodite žalostni. Pridružite se nam lahko na novem, ki bo že 26. maja 2022.
Želimo vam srečno in zdravo nosečnost ter nepozabno prvo srečanje z otročkom, ki ste ga devet mesecev nosili pod srcem. Veseli bomo, če se boste oglasili v našem kreativnem otroškem mestu Minicity, kjer vas poleg številnih igralnih enot čakajo tudi kotiček za malčke, previjalnica in dojilnica. V kavarnici boste lahko v miru spili kavico s prijateljico, medtem ko bo vaš malček raziskoval naš prijetni kotiček, namenjen najmlajšim.