Uporabne vsebine

Zakaj je solna terapija učinkovita?

Že naše babice so govorile, da je koristno, da otroci poleti čim več časa preživijo ob morju, saj ima morska sol blagodejne učinke na dihala in kožo, obenem pomaga h krepitvi obrambnega sistem in blažitvi raznih drugih težav in simptomov. Z razvojem tehnologije pa se lahko udeležite solnih terapij tudi v domačem kraju, četudi se ne sprehajate po morski obali, in se izpostavite višji koncentraciji aerosola soli. Z mag. Boštjanom Podborškom iz Solne vile smo se pogovarjali o koristnosti takšnih terapij, ki so priporočljive tudi za otroke od šestega meseca dalje. Ob obisku solne sobe imajo le-ti na voljo ogromen peskovnik soli in med umirjeno igro vdihavajo aerosol čiste soli.

 

Kaj so solne terapije?

Solna terapija (poznano tudi kot haloterapija) je klinično dokazana metoda, ki jo izvajamo s pomočjo aerosola čiste soli in naprave, t. i. halogenerator. Pravzaprav gre za nadgradnjo speleoterapije. Speleoterapija je terapija za dihala, ki poteka v jamah. Pri solni terapiji lahko kontroliramo temperaturo, koncentracijo aerosola, vlago, alergene, medtem ko to v jamah ni mogoče, zato je čas trajanja terapije krajši.

 

Pri kakšnih težavah pomagajo? Kako na človeka vpliva solni aerosol?

Zelo dobro so se izkazale pri higieni dihal in pri težavah, kot pogosto obolevanje ušes, nosa, sinusov, žrela, pljuč, sapnika, alergijah na cvetni prah, pršico in pri ekcemih ali drugih nepravilnostih kože. Pri kožnih težavah ima haloterapija čistilni učinek in obnavlja biocenozo kožne površine, izboljša mikrocirkulacijo in deluje bakteriostatično ter protivnetno.

 

Aerosol soli blagodejno vpliva na dihalni sistem, obrambni in kardiovaskularni sistem, kožo, vegetativno živčni sistem in psihoemotionalno sfero. Če izpostavimo - deluje hipobakterijsko, antialergijsko, ionizacijsko,  protivnetno in spodbuja naravni obrambni sistem dihal.

 

Kje in kako se solne terapije izvajajo?

Solne terapije se izvajajo v t. i. solnih sobah, kjer so stene in strop oblečeni v solni omet, po tleh pa je raztresena sol. Glede na težave se določi pogostost in število obiskov. V napravo, t. i. halogenerator, vstavimo prečiščeno sol in tako se ustvari aerosol soli, ki se ga z dihanjem vnese v telo. Pomembno je, da se med terapijo ne pije, ker se lahko spere aerosol iz ustne votline in žrela. Po terapiji je priporočljivo popiti malo več tekočine kot običajno. Na terapijah ste vremenu primerno oblečeni, najboljša izbira so bombažna in čista oblačila, v sobe pa vstopajo v čistih nogavicah (na voljo imamo tudi zaščitne natikače).

 

Solno terapijo lahko izvajate tudi doma z VIVA SALT solno kabino ali halogeneratorjem za domačo uporabo.

 

Priporočate solne terapije tudi otrokom, ki imajo pogoste prehlade, seneni nahod ali alergije?

Seveda. Kritična skupina so predvsem predšolski otroci in z rednimi obiski solnih terapij podirajo rekorde prisotnosti v vrtcu. Ob vsakem obisku pri nas prosim starše, da mi povedo, kako je bilo po zadnji terapiji. Na podlagi tega prilagajam koncentracijo aerosola v sobi in pridržujem si pravico do podaljšanja terapije po predhodnem dogovoru, kar dodatno ne zaračunavamo. Če vidim, da po nekem odločenem številu terapij ni učinka, iskreno povem staršem, da ni smiselno nadaljevati s terapijami.

 

So solne terapije priporočljive tudi pri težavah s kožo? Mogoče pri atopijskem dermatitisu ali luskavici?

Pri težavah s kožo je proces malo daljši, je pa klinično dokazano, da solna terapija deluje čistilno, obnavlja biocenozo kožne površine, izboljša mikrocirkulacijo, deluje protivnetno in bakteriostatično.

 

Bi lahko solno sobo poimenovali tudi igralnica za otroke? Kaj tam otrok počne in koliko časa se zadrži v njej? Je obvezna prisotnost tudi staršev?

Solna soba je za otroke ogromen peskovnik soli. Ni tipična igralnica, ker je terapija časovno omejena na 30 minut in v tem času se vpihava aerosol, ki se ga z dihanjem vnese v telo. V solni sobi otroci ne divjajo, ampak se mirno igrajo. Nikakor solna soba ni igralnica za preganjanje dolgčasa.Otroci do 12. leta starosti imajo pravico do brezplačnega maminega ali očetovega spremstva, pri mladoletnih je prisotnost staršev pravzaprav obvezna.

 

Ali so pri nas starši seznanjeni z učinkovitostjo solnih terapij? Je priljubljenost z leti narastla?

Starši so slabo seznanjeni z učinkovitostjo ali s samimi solnimi terapijami, dokler ne pričnejo iskati alternative, ki bi lahko pomagala njihovemu otroku. Veliko jih pokliče zaradi priporočil drugih. Ne vem, če lahko rečemo priljubljenost, saj človek, ki išče rešitev za svoje težave, ne gleda na priljubljenost temveč na učinkovitost metod, ki bi mu lahko pomagala.

 

Kako na učinkovitost solnih terapij gledajo pediatri? Jih podpirajo, priporočajo?

Nekateri pediatri priporočajo, drugi odsvetujejo. Največkrat slišim izgovor, da se v solnih sobah lahko še česa »nalezeš«. To lahko reče samo pediater, ki ne pozna protokola delovanja solnih sob, učinkovitosti in naravnih lastnosti soli ter aerosola soli. Sedaj, ob trenutnih razmerah zaradi COVID-19, se pri nas ni nič spremenilo, le potrebno je nositi zaščitno masko. Razkuževanje in zračenje izvajamo na dnevni bazi, pred, med in po izvajanju solnih terapij. Stranke naročamo z razmakom in težimo k medsebojnemu nesrečevanju.

 

Ali lahko solno sobo obišče že novorojenček, dojenček oz. od katerega leta starosti je obisk priporočljiv?

Solne terapije so priporočljive od šestega meseca dalje, pri nas izvajamo tudi za mlajše.

 

Menite, da je za učinkovitost potrebno obisk solne sobe večkrat ponoviti?

Absolutno. Tako kot je treba po navodilih uživati antibiotik, je treba tudi solne terapije obiskovati v rednih intervalih, ker najprej čistimo organizem, nato ga krepimo. Na splošno je higienski minimum obiskov trikrat tedensko, vsaj 10 terapij, vsekakor pa je število terapij odvisno od tega, v kakšni fazi je težava in kako dolgo traja.

 

Je obisk priporočljivejši v jesenskem in zimskem času, ko so bakterije in virusi na pohodu?

Seveda. Lahko pa tudi v poletnem času naredite »kuro«. Ljudje imajo težave z dihali tudi poleti, vendar se raje odločajo za obmorsko letovanje, ker menijo, da jim bo bolj učinkovalo. Pri nas v solni sobi ni alergenov, dihate skoraj sterilen zrak, ni peloda, koncentracija aerosola soli je neprimerno višja kot ob morju.

 

Lahko solno sobo obišče že bolan otrok? Pripomore takšna terapija k hitrejšemu okrevanju?

Če je otrok v dobrem fizičnem stanju – se pravi, brez vročine, ni mlahav, nejevoljen, brez energije, potem da, z upoštevanjem vseh kontraindikacij. Hitrejše okrevanje je tudi možno, ker se telo prične čistiti sluzi. Zelo pomembno je, da se starši ne ustrašijo kašlja. Kašelj je naravni odziv telesa in nespametno je, da čez dan izvajajo terapije za spodbujanje kašlja, zvečer pa za zadušitev le-tega, zavoljo mirnega spanca. Vse, kar se je nabralo čez noč, bo udarilo zjutraj ven.

 

Ali je možno, da se otrok okuži od drugega v solni sobi, ali je prostor razkužen?

Preden vas usmerimo v solno sobo, jo prezračimo. Če je pred vami že bil nekdo, je razmak med vami in naslednjo stranko vsaj 15 minut in v tem času se soba zrači in razkuži. Pri nas imamo tri solne sobe in tri stranke na uro, kar pomeni več kot 15 minut zračenja. Vso pohištvo, ki se nahaja v solni sobi, razkužujemo z razkužilnimi sredstvi za kirurški inventar. Ne delamo skupinskih terapij, razen, če se vi odločite, da pridete še z nekom, pa še to pogojno, ker različno starim otrokom vpihavamo različno koncentracijo aerosola.

 

Do kakšnih učinkov lahko vodi redna solna terapija? Beležite dolgoročne učinke?

Klinične raziskave ugotavljajo za 1,5-2-krat zmanjšano obolevnost in preprečevanje poslabšanja bolezni. Kar mi opažamo, po samooceni staršev, je, da otroci podirajo rekorde prisotnosti v vrtcih, zmanjša se uporaba zdravil, so bolj odporni in imajo manj težav. Imamo  primere, ko pridejo samo še občasno, nekaterim je solna terapija pomagala v celoti, nekaterim pa ne. Odvisno je tudi od življenjskega okolja in tempa življenja, ki ga živimo, hkrati se moramo zavedati, da je vsak organizem zgodba zase.

 

Nam prosim zaupate vašo izkušnjo z boleznimi, katera je botrovala k temu, da je nastala Solna vila, kjer izvajate solne terapije.  

Če sedaj pogledam za nazaj, ne vem, od kod nama vsa energija za nenehne bolniške dopuste in obiske pri zdravnikih. Najin prvorojenec je imel nenehne težave z dihali, bili smo pri pulmologu, alergologu, pojedel je ogromno antibiotikov. Diagnoza: sum na astmo in alergija na pršico v prahu. Ampak najin otrok ni imel težav ob naporih, kot sta na primer tek in hoja v hrib. Kot novopečeni starši smo sprva iskali rešitve pri zdravnikih. Ko je dopolnil eno leto, po vstopu v vrtec, je bila moja žena le dva meseca v službi. Do otrokovega šestega leta starosti se je stanje malenkost izboljšalo in glede na goro uporabljenih zdravil, bi človek pričakoval občutno izboljšanje. Pa ni bilo tako. V nekem trenutku nama je preskočilo v glavi, da nekaj ni v redu, da v bistvu z zdravili samo dušimo težave, ki takoj spet nastopijo, že ob najmanjšem prehladu. Iskreno, če je drugi otrok v drugi sobi kihnil, je najin otrok zbolel. Dokaz je 4 cm debela zdravniška kartoteka. Niso pomagali nikakršni vitaminski pripravki. Potem nama je prijatelj svetoval solno sobo. Prvič v življenju je najin otrok prehlad predelal normalno, brez dodatnih zapletov na pljučih in ni bilo potrebnih nikakršnih ventolinov, aeriusov in flixotidov. Prvič v življenju. In tako je nastala Solna vila.

 

Vaša otroka sta že najstnika. Še vedno kdaj pa kdaj obiščeta solno sobo? Se igrata ali sedaj počneta kaj drugega, medtem ko vdihavata solni aerosol?

Absolutno. Vsak konec avgusta pričneta s serijo 10 terapij in med zimskim časom, samo še po potrebi (do tri terapije). V sobi se igrata besedne igre, včasih pa »visita« na mobilnih telefonih, kar sicer ni priporočljivo, ker aerosol lahko poškoduje napravo.

 

Se pravi, solna terapija lahko pripomore tudi h krepitvi imunskega sistema. Bi jo priporočali otrokom, ki se bodo jeseni vrnili v vrtec ali šolo?

Klinično je dokazano, da solna terapija krepi imunski sistem dihal. Včasih pridejo starši z idejo, da bi obiskovali terapije samo enkrat tedensko. To je mogoče šele po seriji vsaj 10 terapij in iskreno jim povem, da bodo denar vrgli stran, ker enkrat tedensko ne bo učinkovito. Telo nam takoj pove, ali je število terapij premalo. Otroci v vrtcih so dnevno na udaru s strani virusov ter bakterij in vsekakor bi jim priporočila obiske.

 

Solne terapije so priporočljive tudi za odrasle. Kako vplivajo na njih?

Odrasli imajo terapije dolge 60 minut. Običajno prihajajo zaradi dihalnih težav in opažajo blagodejne učinke, kot so: lažje dihanje, neverjetno čiščenje dihalnega sistema, boljše spanje, regeneracija telesa, odlično počutje in zmanjšanje uporabnosti zdravil.

 

Ali solne terapije komu odsvetujete?

Seveda. Klinične raziskave niso bile izvajane na populaciji nosečnic; nihče ne ve, kako vplivajo na otročka, ki ga nosijo. Pri nas nosečnicam povemo, da je obisk solnih terapij možen le na lastno odgovornost. Potem so tu še stanja, za katera se odsvetuje obisk, kot so: huda hipertenzija (bolezensko visok krvni tlak), krvavitve iz organov (menstruacija izvzeta), bolezni krvi v akutni fazi, akutna faza bolezenskih dihal, huda kronična respiratorna odpoved, aktivna tuberkoloza, mentalne bolezni, kakršnokoli uživanje prepovedanih substance, rakave bolezni, zastrupitve, bolezni presnove, odpoved organov (predvsem jeter in srca), pljuvanje krvi, srčno popuščanje, kronična obstruktivna bolezen v zadnji fazi.

 

Ali je solna terapija priporočljiva za novopečene mame?

Da. Pri nas dobijo eno uro sprostitve in regeneracije. Čas samo za njih.

 

S Solno vilo imajo dobre izkušnje mnogi vaši obiskovalci. Prosim zaupajte nam njihovo izkušnjo.

Navajamo izkušnjo, ki smo jo imeli s 23 mesecev starim otrokom. Za haloterapije pri njem so se določili zaradi nenehnega zamašenega nosu, vnetja oči, ušes, povišane telesne temperature, 40-dnevnega uživanja antibiotikov v štirih mesecih, zamašene in nezračne Evstahijeve cevi. Ob ustrezni starosti bi bil napoten na operacijo. Pri dečku smo opravili 43 terapij, dolgih 30 minut in njegovi starši so bili z učinkom izjemno zadovoljni. Že po prvem tednu sp zaznali prve spremembe, po dveh tednih (šestih terapijah) pa so bile očitne. Deček je imel prehoden nos, vnetja so se ustavila, vrtec je od začetka terapij ves čas obiskoval. Po 35 terapijah in pregledu pri otorinolaringologu je bila Evstahijeva cev prehodna in zračna na obeh straneh, napotnico pa so preklicali. Haloterapijo bi starši priporočili tudi drugim, ki se srečujejo s podobnimi težavami.

Avtor: N.K.