Uporabne vsebine

Finančni dodatki, ki vam pridejo prav pred in po rojstvu otroka

Prihod otroka v družino ''zamaje'' tudi finančni proračun, zato je kakršna koli denarna pomoč za nakup otroške opreme in nadaljnjo nego ter skrb otroka več kot dobrodošla. Da si ne boste belili glave in boste lahko naredili konkreten izračun, koliko finančnih sredstev boste prejeli mesečno oz. letno, smo na enem mestu zbrali koristne informacije.

 

Na dogodku Okrogli trebuščki je bančna svetovalka Tanja Vidmar  iz NLB nosečnicam predočila, da otrok od dne, ko ga položite v zibelko do dneva, ko zapusti gnezdo (do 18. leta, ko postane polnoleten) stane starše okrog 50.000 evrov (gre za oceno na podlagi podatkov statističnega urada, šolskega ministrstva in staršev). Če to razbijemo na mesečne izdatke, je raziskava Evropske komisije, pokazala, da starši namenijo od 20 do 30 odstotkov družinskega proračuna izključno za otroke. V to so všteti strošek vrtca, šolanja, nakup oblačil, hrane, plačevanje dodatnih interesnih dejavnosti ... Marsikateri starši bi se strinjali, da z leti ti stroški naraščajo, največji strošek pa seveda predstavljata plačilo vrtcain šolskih obveznosti ter potrebščin.

Materinsko, očetovsko in starševsko nadomestilo

 

Do materinskega, očetovskega in starševskega nadomestila ste upravičeni v obdobju materinskega, očetovskega in starševskega dopusta. Pri tem je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti določilo, da je zgornja meja materinskega nanadomestila neomejena, medtem ko sta očetovsko in starševsko nadomestilo omejena na največ 3.843,99 evrov bruto. Pojasnjujejo, da  je osnova za materinsko, očetovsko in starševsko nadomestilo povprečna osnova, od katere so bili obračunani prispevki za starševsko varstvo v strnjenih 12 mesecih, pri čemer se kot zadnji mesec šteje osnova, od katere so bili obračunani prispevki v predpreteklem mesecu od vložitve prve vloge za dopust.

 

Starševski dodatek

 

Starševski dodatek prejme mama (ali oče, če on koristi to pravico) po 77 dnevih od rojstva otroka. Namenjen pa je izključno tistim mama, ki niso zavarovane za starševsko varstvo, to pomeni, da so do njega upravičene brezposlene ali študentke. Pogoja za uveljavljanje te pravice sta, da morata mama in otrok imeti stalno ali začasno prebivališče v Republiki Sloveniji in dejansko prebivati tu. Pravica vam pripada 365 dni od rojstva otroka. Če rodite dvojčka ali več otrok, nedonošenčka, otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo, se pravica podaljša.

 

Pomoč ob rojstvu otroka

 

Pomoč ob rojstvu otroka je namenjena nakupu opreme za novorojenčka in znaša 367,15 evrov. Pravico do pomoči ima vsak novorojenček, pogoja sta le, da mati ali oče imata stalno ali začasno prebivališče v Republiki Sloveniji in dejansko živita tu.

 

Nadomestilo v času odmora za dojenje

 

Ko se vrnete nazaj v službo, vam pripada ob zaposlitvi za polni delovni čas, tudi odmor za dojenje, in sicer do 18. meseca otrokove starosti. To nadomestilo je za čas ene ure dnevno in se izračuna v višini sorazmernega dela osnove kot za materinski dopust.

 

Prispevki za socialno varnost zaradi dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva

 

Do tretjega leta otrokove starosti oz. ob najmanj dveh otrocih ima eden od staršev ali druga oseba, ki neguje ali varuje otroka, pravico so krajšega delovnega časa. To pravico lahko koristite do končanega prvega razreda osnovne šole najmlajšega otroka. Pri tem mora eden od staršev pravico v celoti izkoristiti, ni prenosljiva na drugega starša. Njegov krajši delovni čas mora obsegati najmanj 20 ur tedensko. Kot navaja Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti  delodajalec staršu, ki je zaposlen pri njem, zagotavlja plačo po dejanski delovni obveznosti, Republika Slovenija pa mu zagotavlja do polne delovne obveznosti plačilo prispevkov za socialno varnost od osnove, kot se izračuna za materinsko nadomestilo, vendar ne manj od sorazmernega dela minimalne plače. 

Prispevki za socialno varnost, če imate štiri ali več otrok, ob minimalni plači

 

Pravico za plačilo prispevkov za socialno varnost ima eden od staršev, ki zapusti trg dela zaradi varstva in nege štirih ali več otrok (mlajših od 18 let). Pogoj je, da imate skupno stalno prebivališče. To pravico lahko uveljavljate do končanega prvega razreda osnovne šole najmlajšega otroka.

 

Enkratni solidarnostni dodatek za novorojence, rojene do 30. junija 2023

 

Protikoronski zakon vključuje tudi enkratni solidarnostni dodatek za novorojence, rojene do vključujoč 30. junija 2023, in sicer v višini 500 evrov. Prejmejo ga otroci, rojeni od vključno 1. januarja 2020.

Otroški dodatek

 

Pravico do otroškega dodatka ima eden izmed staršev ali skrbnikov otroka. Pogoj je, da imate prijavljeno prebivališče v Republiki Sloveniji. Prejemate ga do dopolnjenega 18. leta otrokove starosti.  Otroški dodatek ne pripada za otroka, če: je v delovnem razmerju ali opravlja kmetijsko ali drugo samostojno dejavnost ali je družbenik gospodarske družbe, če je zaradi zdravljenja, vzgoje, šolanja ali usposabljanja v zavodu, v katerem ima celodnevno brezplačno oskrbo v trajanju več kot 30 dni, če je v rejništvu, če ima pravico do otroškega dodatka na podlagi mednarodne pogodbe, ne živi z obema staršema in nad njim izvršuje roditeljsko pravico v celoti samo eden od staršev, če preživnina ni dogovorjena pri centru za socialno delo ali določena s sodbo sodišča, razen v primerih, ko očetovstvo ni urejeno. Ne pozabite! Pravico do otroškega dodatja morate uveljavljati v roku 30 dni po rojstvu otroka, da se vam prizna z mesecem otrokovega rojstva. Če boste pravico do otroškega dodatka uveljvljali kasneje, vam jo bodo priznali s prvim dnem naslednjega meseca po vložitvi vloge. Pravica do otroškega dodatka se prizna za dobo največ enega leta, nato se lahko podaljšuje. Višina otroškega dodatka se določi glede  na dohodkovni razred, natančneje lahko razberete TUKAJ. Če pa Center za socialno delo presodi, da družina denarne oblike družinskega prejemka ne bo namenila za namene in bo zato ogrožena socialnoekonomska varnost otroka, lahko otroški dodatek izplača v obliki materialnih dobrin.

Dodatek za veliko družino

Če imate družino s tremi ali več otroki, starimi do 18 oz. 26 let, če so še učenci, dijaki, študentje ali vajenci, ste upravičeni do dodatka za veliko družino Prejmete ga enkrat letno. Eden izmed staršev in otroci morajo bivati na istem naslovu (stalno ali začasno) v Republiki Sloveniji.

 

Dodatek za nego otroka

Dodatek za nego otroka znaša 102,40 evrov oz. 204,80 evrov. Gre za mesečni družinski prejemek za otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo.

Delno plačilo za izgubljeni dohodek

Delno plačilo za izgubljen dohodek pripada enemu od staršev, ko prekine delovno razmerje ali začne delati krajši delovni čas. Vzrok za to je zaradi nega in varstvo otroka s težko motnjo v duševnem razvoju ali težko gibalno oviranega otroka. Delno plačilo za izgubljen dohodek dobite tudi, če imate dva otroka z zmerno ali težjo motnjo v duševnem ali gibalnem razvoju. Mesečno znaša to 734,15 evrov, uravnava pa se ob krajšem delovnem času.

Varčujte za finančno prihodnost otroka

 

Kljub temu, da smo že na začetku omenili, da otrok botruje številnim finančnim izdatkom, je prav, da že od prvega dneva po otrokovem rojstvu mislite tudi na njegovo varnejšo finančno prihodnost. Nikoli ne veste, kakšne izjemne situacije vam lahko prekrižajo načrte in vam bodo privarčevana finančna sredstva prišla več kot prav. Dolgoročno, z manjšimi mesečnimi privarčevanimi zneski, boste prihranili veliko več. Tako boste otroku lahko omogočili šolanje v tujini, opravljanje izpita za avtomobil, prisostovanje na raznih taborih, vključitev na razne izobraževalne delavnice ... S privarčevanimi sredstvi boste lahko otroka podprli na poti k osamosvojitvi. Več kot dobrodošla bo vaša pomoč tudi pri plačevanju najemnine ali deležu kupnine njegovega prvega stanovanja.

 

Bančna svetovalka Tanja Vidmar je bodočim mamicam na dogodku Okrogli trebuščki pojasnila, da se je kot ena primernejših oblik dolgoročnega varčevanja izkazalo varčevanje v vrednostnih papirjih. Ker pa vemo, da imate še veliko vprašanj in želite izbrati najboljšo obliko varčevanja za finančno prihodnost otroka, vas vabimo, da se oglasite v eni izmed NLB Poslovalnic in za nasvet prosite bančnega svetovalca.

 

Priložnost za mlade (družine)

 

Razmišljate o nakupu ali prenovi svojega doma? Ne spreglejte nagradne igre v NLB! Med vsemi, starimi do vključno 40 let, ki boste med 24. 2. in 31. 5. 2022, v NLB sklenili stanovanjski ali hipotekarni kredit, bodo izžrebali 100 srečnežev in jim povrnili tri mesečne obroke kredita v skupni vrednosti 1.000 evrov. Pogoje sodelovanja nadete na povezavi. Pri NLB se zavedajo, da nakup ali prenova nepremičnine ni majhen zalogaj, zato so vam pripravljeni priskočiti na pomoč, ne glede na to, ali o tem šele razmišljate, želite individualno ponudbo ali posvet s kreditnim strokovnjakom. Več informacij najdete TUKAJ. Naročite se za posvet in pogovor s kreditnim strokovnjakom. 

Vir: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter NLB

Prispevek je nastal v sodelovanju z NLB.

Avtor: N. K.

Prva fotografija: Okrogli trebuščki

Druga fotografija: Georgia Maciel from Pexels