Nataša Škrjanc, pomočnica direktorice CSD Ljubljana enote Ljubljana Center, nam je podala informacije, kaj vse morate kot starši opraviti pred in po rojstvu otroka.
Materinski dopust
Na krajevni pristojni enoti, kjer imate stalno bivališče, oddate vlogo matere za uveljavitev pravic ob rojstvu otroka. To je obrazec S-1/1, ki ga dobite na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ali na kar sedežu enote. S sabo imejte potrdilo o predvidenem datumu poroda, katerega vam izda ginekolog. Če tega nimate, je dovolj tudi prva in peta stran materinske knjižice. Kar zabeležite si v koledarček, da morate to storiti najprej 60 dni in najkasneje 30 dni pred predvidenim datumom poroda. Materinski dopust boste nastopili 28 dni pred predvidenim datumom poroda, trajal pa bo 105 dni.
Starševski dopust
Pravico do starševskega dopusta prav tako uveljavljate na krajevni pristojni enoti, v kraju, kjer imate stalno prebivališče, in sicer z vlogo matere za uveljavitev pravic ob rojstvu otroka. To je obrazec S-1/1. Če bo to pravico uveljavljal oče (ali kdo drug pod določenimi pogoji), to stori z vlogo za uveljavitev pravice do starševskega dopusta ter starševskega nadomestila očeta, druge osebe ali enega od starih staršev. To je obrazec S1 3, ki ga dobi na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ali kar na sedežu enote. Če razmišljata o delitvi starševskega dopusta, ne pozabita, da se morata to pisno dogovoriti, in sicer najpozneje 30 dni pred iztekom materinskega dopusta. Temu je namenjena priloga S-2-dogovor o izrabi starševskega dopusta. Dobita ga na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ali na sedežu enote. In koliko traja starševski dopust? Za vas traja 260 dni, če oče prenese na vas 130 dni starševskega dopusta. Oče pa ga lahko koristi največ 230 dni, če vi nanj prenesete 100 dni starševskega dopusta. Na spletni strani CSD je navedeno pojasnilo, v kakšnih primerih se lahko podaljša: ob rojstvu dvojčkov za dodatnih 90 dni, ob rojstvu več otrok se starševski dopust podaljša za vsakega nadaljnjega otroka za dodatnih 90 dni, ob rojstvu nedonošenčka – za toliko dni, kot je bila nosečnost krajša od 260 dni, ob rojstvu otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo – starševski dopust se podaljša za dodatnih 90 dni (na podlagi mnenja pristojne zdravniške komisije), ob rojstvu otroka, če starša varujeta in vzgajata najmanj še dva otroka do končanega prvega razreda osnovne šole – starševski dopust se podaljša za 30 dni, za tri otroke za 60 dni ter za štiri ali več otrok za 90 dni.
Očetovski dopust
Zdaj sledi pomembna informacija za očete, zato jim le posredujte ta prispevek, da bodo seznanjeni. Oče lahko koristi 30 dni koledarskega leta za očetovski dopust. Država mu zagotovi očetovsko nadomestilo. Pravico do njega veljavlja na centru za socialno delo, kjer ima mati prijavljeno stalno/začasno prebivališče. To storit po rojstvu otroka, najpozneje na dan nastopa očetovskega dopusta. Če bo storil kasneje, mu bo priznan z dnem vložitve vloge. Za to je treba izpolniti vlogo – obrazec S1/2. Vedeti mora, da lahko koristi najmanj 15 koledarskih dni od rojstva otroka, v polni ali delni odsotnosti, do najpozneje en mesec po poteku starševskega dopusta/starševskega dodatka, preostanek do 30 dni, v polni ali delni odsotnosti, pa kadarkoli do končanega prvega razreda osnovne šole otroka. Če bo koristil manj kot 15 dni, mu bodo preostali dnevi (do 15 dni) propadli. Na CSD pojasnjujejo, da se trajanje očetovskega dopusta se pri izrabi v obliki delne odsotnosti z dela ne podaljša, in poudarjajo, da oče lahko v celoti koristi 30 dni očetovskega dopusta. Sta dobila dvojčka, trojčke ...? Potem velja, da se očetovski dopust za drugega ali nadaljnjega otroka podaljša za dodatnih deset dni. Pravico do podaljšanja ima tudi ob posvojitvi dvojčkov ali več hkrati živorojenih otrok ali dveh ali več različno starih otrok do končanega prvega razreda osnovne šole najstarejšega otroka. Če oče ne izrabi očetovskega dopusta, ga lahko koristi druga oseba ter materin zakonec, materin zunajzakonski partner in partnerka registrirane istospolne partnerske skupnosti, ki dejansko neguje in varuje otroka; zakonec, zunajzakonski partner/ka ali partner/ka registrirane istospolne partnerske skupnosti osebe, ki koristi materinski dopust. In ne sme pozabiti – 30 dni pred očetovskim dopustom pa je treba obvestiti delodajalca o tem.
Po rojstvu otroka
Nataša Škrjanc pojasnjuje, kaj mora mama urediti na CSD po rojstvu otroka. ''Če mati rodi v slovenski porodnišnici, ji ni treba narediti ničesar, CSD po uradni dolžnosti pridobi datum rojstva in izda odločbo za starševski dopust in nadomestilo, če je na vlogi označila, da bo sama koristila to pravico. V kolikor te pravice ni označila, je treba to urediti pred iztekom materinskega dopusta.''
Se sprašujete, kdaj naj zaprosite za prejemanje otroškega dodatka? ''Novo vlogo oddajate v 30 dneh od rojstva otroka. V tem primeru bo pravica veljala od meseca njegovega rojstva. Sicer se pravica prizna z naslednjim mesecem po vložitvi vloge.''
Krajši delovni čas zaradi starševstva
Konec starševskega dopusta? Vračate se v službo? Še vedno vam pripadajo določene pravice. Lahko delate krajši delovni čas. To pravico lahko izrabi, kot pojasnjujejo na CSD, eden od staršev, ki neguje in varuje otroka, do dopolnjenega tretjega leta otroka, eden od staršev, ki neguje in varuje težje ali zmerno gibalno oviranega otroka ali zmerno ali težje duševno prizadetega otroka največ do 18. leta starosti otroka, eden od staršev, ki neguje in varuje najmanj dva otroka, do končanega prvega razreda osnovne šole najmlajšega otroka, pri čemer je eno leto izrabe pravice neprenosljivo za vsakega od staršev. Izpolnite obrazec Vloga za uveljavitev pravice do plačila prispevkov zaradi dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva in ga pošljite Centru za socialno delo na območju, kjer imate stalno prebivališče.
Še več informacij dobite na spletni strani CSD.
Se vam porajajo še dodatna vprašanja o nosečnosti in po porodu? Odgovore lahko dobite na dogodku Okrogli trebuščki, ki bo 18. 3. 2021. Prijave zbiramo TUKAJ.
Avtor: N. K.